Księgi handlowe

Pełna księgowość to najbardziej zaawansowana i sformalizowana forma prowadzenia ewidencji księgowej. Prowadzenie ksiąg handlowych nie jest łatwym zadaniem, dlatego wymaga zatrudnienia specjalisty lub zlecenia księgowości do biura rachunkowego z odpowiednimi uprawnieniami (Certyfikat Księgowy Ministerstwa Finansów).

Do prowadzenia ewidencji księgowej w formie pełnej księgowości zobowiązane są podmioty prawne, tj. spółki handlowe np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (bez względu na wielkość przychodów) oraz osoby fizyczne, bądź spółki osób fizycznych, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość  2 000 000 €.

Dobrowolnie z tej formy ewidencji skorzystać mogą inne podmioty np. osoby fizyczne, spółki osób fizycznych od początku swojej działalności lub od początku kolejnego roku obrachunkowego. Na Księgi Handlowe składają się: dziennik, służący do zapisów chronologicznych, księga główna, służąca do zapisów systematycznych, księga pomocnicza, która jest dopełnieniem księgi głównej i opiera się na kontach analitycznych, inwentarz tj. wykaz aktywów i pasywów potwierdzony inwentaryzacją oraz zestawienie obrotów i sald zarówno kont analitycznych jak i syntetycznych. Podstawowym urządzeniem księgowym jest konto, które służy do ewidencji zmian zachodzących w stanie aktywów i pasywów. W ewidencji księgowej stosuję się zasadę podwójnego zapisu, zgodnie z która każda operacja musi być ujęta na co najmniej dwóch kontach.

Pełna księgowość charakteryzuje się ujęciem w księgach każdej operacji gospodarczej, w tym każdej wypłaty gotówki, czy przelewu bankowego. Dzięki tak szczegółowej ewidencji możliwy jest obraz rozrachunków z każdym kontrahentem, czy pracownikiem. Zaletą prowadzenia pełnej księgowości jest możliwość ustalania własnych planów kont dostosowanych do specyfiki prowadzonej działalności oraz pełna kontrola sytuacji finansowej w firmie.